13/04/2025 0 Kommentarer
Gudstjeneste i Sdr. Tranders kirke v. Mette Tved. Langfredag
Gudstjeneste i Sdr. Tranders kirke v. Mette Tved. Langfredag

Det er ikke til at forstå, hvordan den mest grusomme henrettelse og korset skulle blive tegnet på den kærlige Gud. Som menneske hænger Jesus på korset i intetheden, skriger at han er forladt af alt og alle, selv af Gud. Men ikke desto mindre beder han for sine bødler og for os, og lige der i voldens verden sejrer kærligheden.
I Sønder Tranders Kirke hænger et af de mange korbue krucifikser, som er i så mange af vores danske kirker. Måske glemmer vi af og til at hæve blikket og se på det og tænke over, at lige netop her er både lidelsen og velsignelsen nærværende.
Langfredag vil vi med blikket på den korsfæstede Kristus høre hans sidste ord, de syv korsord. Vi vil synge sammen og lytte til musik, som stemmer sindet til at grunde over korsets gåde.
Liturg: Mette Tved
Orgel: Søren Rasmussen
Fløjte og irsk harpe: Tine Lilholt
Sang: Finn Thrane
Kommentarer